Templariusze i święty Graal - K. Ralls

Kontynuacja dawnego działu "Recenzje książek i filmów"
Regulamin forum
Recenzje dotyczą książek i filmów powiązanych z tematyką Szlaku Templariuszy.
Prezentowane poglądy są własnością ich autorów i właściciele serwisu nie biorą za nie odpowiedzialności.
Niedopuszczalne jest jednak świadome użycie słów wulgarnych lub mających na celu obrazę innych.

Recenzje książek i filmów - to coś innego niż wypowiedź na platformie, forum czy czacie.
Tu potrzebna jest chwila na kilka przemyślanych zdań - podsumowanie wad i zalet.
Dlatego tutaj nie mogą pojawiać się wypowiedzi nie spełniające powyższego warunku, posty typu "nie zgadzam się" albo "też tak myślę".
Ogólnie rzecz ujmując błędne są posty nie będące właśnie recenzjami.
Z przykrością informujemy, że będą one usuwane lub przenoszone na odpowiednią platformę interaktywną.
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Templariusze i święty Graal - K. Ralls

Post autor: maciej »

okladka_12.jpg
okladka_12.jpg (10.73 KiB) Przejrzano 14599 razy
Templariusze i święty Graal
K. Ralls
Przekład Jerzy Prokopiuk
Dom Wydawniczy Bellona
Warszawa 2004Ksiązka ta na co wskazuje już jej tytuł poświecona jest parze zagadkowych tajemnic jakie nurtują ludzi do dziś: historii Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona czyli Templariuszom oraz Świętemu Graalowi uważanemu za jeden z najświętszych skarbów świata chrześcijańskiego.
Autorka opiera się na wiedzy, opiniach, pracach czołowych historyków wypraw krzyżowych i dziejów templariuszy oraz osób powiązanych współcześnie z zakonem.

Praca podzielona jest na dwie części.
Pierwsza dotyczy rzeczywistej historii Templariuszy opartej na źródłach akademickich od genezy powstania tego zakonu do jego upadku. Opisuje autorka czasy poprzedzające powstanie zakonu wprowadzając Nas w klimat ówczesności, początki zakonu, jego cele, strukturę, dzień codzienny templariuszy, strukturę organizacyjną ,ukazuje nam członków zakonu jako ludzi realizujących się w różnych dziedzinach życia w budownictwie, finansach, dyplomacji, rolnictwie, żegludze. Prezentuje czasy świetności zakonu oraz tragiczne losy jego członków u jego schyłku.

Druga część zawiera opis powstawania mitów związanych ze Świętym Graalem i spekulacje dotyczące jego powiązania z Templariuszami oraz dokładny opis historii i wyglądu kaplicy w Rosslyn jako prawdopodobnego miejsca jego ukrycia.
Książka zawiera także obszerną bibliografie, chronologie wydarzeń z czasów istnienia zakonu oraz zdjęcia z kaplicy w Rosslyn w Szkocji.

Jak pisze sama autorka "nie jest to ksiązka jednej teorii, przeciwnie są w niej przedstawione różne poglądy toteż czytelnik ma swobodę sformułowania własnego". Słowa te są najlepszym określeniem celu powstania tej pozycji i inspiracją do własnych przemyśleń związanych z tą tematyką.

autor recenzji: Barbara Hetke "Iga"
ODPOWIEDZ