Wyprawa Szlakiem Piastowskim

maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Wyprawa Szlakiem Piastowskim

Post autor: maciej »

Mała informacja o naszej "małej" wyprawie Szlaku Templariuszy. Tym razem była to podróż Szlakiem Piastowskim, choć z małym odniesieniem do historii templariuszy.
Wyruszyliśmy 1 marca, w sobotę, rano. Pierwszym obiektem był kościół Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu, a najmocniej przyciągające nas do tego obiektu były płaskorzeźby i ryty na granitowych kwadrach, w które kościół obfituje.
inowroclaw_1.jpg
inowroclaw_2.JPG
inowroclaw_3.JPG
Drugim miejscem odwiedzonym w ramach wyprawy była Kruszwica, a w niej, oprócz Mysiej Wieży, czyli pozostałości kruszwickiego zamku, romańska kolegiata św. Piotra i Pawła. Tu podziwialiśmy romańskie portale, ryt krzyża-swastyki na granitowej kwadrze muru oraz ślady po tzw. "ostrzeniu mieczy" - rytuale, który raczej powinien być nazwany poświęceniem miecza.
kruszwica_1.JPG
kruszwica_2.jpg
kruszwica_3.jpg
kruszwica_4.JPG
Następnie odwiedziliśmy Strzelno z dwoma kościołami - zabytkami "podręcznikowymi", czyli ważnymi obiektami z podręczników historii i historii sztuki. Pierwszy to kościół Świętej Trójcy - na zewnątrz barokowy, ale wewnątrz kryjący romańskie skarby, między innymi rzeźbione kolumny z personifikacjami cnót i przywar, czy tympanon romańskiego portalu w trójlistnym kształcie. Drugi kościół to dwunastowieczna rotunda świętego Prokopa - największa romańska rotunda w Polsce, odwiedzana często przez władców prawdopodobnie bywali tu Łokietek, Kazimierz Wielki, Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt Stary.
strzelno1_1.JPG
strzelno1_2.JPG
strzelno1_3.jpg
strzelno2_1.jpg
strzelno2_2.jpg
strzelno2_3.jpg
strzelno2_4.JPG
strzelno2_5.JPG
W Mogilnie zwiedzaliśmy kościół świętego Jana Apostoła. Tu obejrzeliśmy fragmenty pierwotnych murów z XI wieku, sklepienia gwiaździste i kryształowe oraz zwiedziliśmy krypty - zachodnią ze sklepieniem krzyżowym wspartym na jednym filarze oraz wschodnią ze sklepieniem kolebkowym.
W wirydarzu obejrzeliśmy najstarszą studnię w Polsce.
mogilno_1.jpg
mogilno_2.jpg
mogilno_3.JPG
mogilno_4.JPG
W Trzemesznie zwiedzaliśmy Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a w niej kryptę z reliktami romańskiego kościoła z XII wieku, wystawę archeologiczną z XII-wiecznym nagrobkiem opata, romańskie kolumny.
trzemeszno_1.JPG
trzemeszno_2.jpg
trzemeszno_3.JPG
Gniezno potraktowaliśmy niestety dość wybiórczo, ze względu na "żelazną" godzinę powrotu do Torunia. Zwiedziliśmy stałą ekspozycję Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz wystawę czasową „Wyspa Władców. Ostrów Lednicki”. Drugim miejscem był kościół św. Jana Chrzciciela - to prawdopodobne miejsce szpitala nadanego templariuszom przez Władysława Odonica.
gniezno_wyspa_wladcow.jpg
gniezno_1.JPG
gniezno_2.JPG
gniezno_3.jpg
gniezno_4.JPG
W niedzielę, 2 marca, zwiedziliśmy dodatkowo kilka bonusów, pomieszczenie ze sklepieniem palmowym opartym na jednym słupie - w jednej z kawiarni Starego Miasta, polichromie z XVI wieku na piętrze „Biedronki” ulokowanej w zabytkowej kamienicy, pośród sklepowego asortymentu, zespół gotyckich polichromii w kościele Najświętszej Marii Panny. Dziękujemy Sławkowi Majochowi za pracę organizacyjną związaną z wyprawą.
torun_1.JPG
torun_2.JPG
torun_3.JPG
torun_4.JPG
torun_5.jpg
torun_6.jpg
Zapraszam również do obejrzenie subiektywnej relacji Ewy Groszek:
http://www.templariusze.org/platformy_n ... f=46&t=204
oraz do obejrzenia galerii:
http://www.templariusze.org/galeria.php ... tegoria=32

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ