Piec garncarski

Kontynuacja dyskusji w ramach komentarzy do artykułu "Rekonstrukcje"
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Piec garncarski

Post autor: maciej »

Dziś kontynuacja prac ciesielskich przy budynku warsztatu. Niebawem zaczniemy budowę drugiego pieca (następcy tego zniszczonego przez lokalnego terrorystę w listopadzie 2008 r.). Do tej pory myśleliśmy o budowie nieco większej wersji tego samego co poprzednio typu pieca. Być może tak też będzie ale w materiałach nadesłanych niegdyś z Włoch przez Mariana Małeckiego znalazłem rysunek - kopię z tablicy informacyjnej jednego z kościołów templariuszy - przedstawiający rekonstrukcję prac przy budowie kościoła. a tu przedstawiony piec małej cegielni.
Obrazek
Poprzedni piec był dość luźno wzorowany na piecu zrekonstruowanym w Torgrlow (Niemcy) na podstawie autentycznego średniowiecznego pieca z jednego z muzeów berlińskich:
Obrazek Obrazek
A nasz wyglądał tak:
Obrazek
Piec o konstrukcji podobnej do tej z Włoch znany mi był z ikonografii dotyczącej pieców chlebowych w średniowieczu. Ale to znaczy jednocześnie, że tak ów piec chwarszczański mógł również wyglądać.
Podobny piec był też prawdopodobnie w Chastellet - o czym później wspomnę na odpowiedniej platformie - ale teraz dwa zdjęcia z prawdopodobnie otworami dymnymi takimi jak na "włoskim" rysunku :):
Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ