Akka (Akko)

Czyli nasza wyprawa do źródeł oraz jej konsekwencje
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Akka (Akko)

Post autor: maciej »

Akka była jednym z tych kilku miejsc, do których na pewno chciałem dotrzeć. Przede wszystkim by na własne oczy zobaczyć miejsce, w którym zakończył się okres krucjat i miejsce ostatnich chwil obrany Akki, czyli ślady po wieży templariuszy. Na planie, który wydrukowałem i nałożyłem na satelitarne zdjęcie Akki, naniosłem przypuszczalne położenie dzielnicy templariuszy i Domus Templi. Na miejscu przekonaliśmy się jednak, że większa część interesującego obszaru znajduje się pod wodą (płytko ale jednak). Nawet wydało mi się, że widzę zarys czegoś, co przypomina czworokątną wieżę w pobliżu dzisiaj widocznej ruiny zwanej Burj el Kishla. A może wieża templariuszy stała się podstawą Burj el Kishla? W każdym razie w galerii mamy sporo fotografii zatopionej dzielnicy templariuszy (zdjęć będzie stopniowo przybywać: http://www.templariusze.org/galeria_pod ... mplariuszy.

Drugą sprawą, która mnie nurtuje jest tzw. tunel templariuszy. Podobno nie jest to wcale tunel templariuszy? Rozumiem, że nazwa jest chwytem marketingowym akkańkiego biura informacji turystycznej?

Trzecia sprawa - co my właściwie odkryliśmy? Chodzi o kościół, w którym była wystawa o podróżach św. Pawła.

Czwarta sprawa - tylko na jednej fotografii (Olgierda) mamy zachowany fragment muru, po którego wewnętrznej (od strony miasta) stronie są ślady podstawy sklepienia. Co to jest za mur? Czy to jest "nasz", z czasów krucjat?
http://www.templariusze.org/galeria_pod ... r=Outremer - pierwsze zdjęcie w tej chwili w galerii.

Znalazłem jeszcze ciekawą mapę Mateusza Parisa. Zawsze myślałem, że to jeszcze jedna średniowieczna mapa Ziemi Świętej (bardzo ładna) ale wczoraj spostrzegłem, że to jest właściwie mapa Akki w otoczeniu całości. Załączam fragment:
Obrazek
Cała mapa tutaj: http://www.bl.uk/onlinegallery/sacredte ... is_lg.html
Jest jeszcze jej druga wersja tutaj: http://www.coe.uh.edu/special_projects/ ... /paris.cfm

To na razie tyle - ale pewnie nie wszystko :-)

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ