Oleśnica Mała

Kontynuacja dyskusji na dawnej platformie interaktywnej "Pozostałe dzieje miejsc templariuszy"
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Oleśnica Mała

Post autor: maciej »

Na razie tylko podstawowa informacja.
Po przejęciu dóbr od templariuszy w XIV wieku joannici mieli je w swym władaniu do 1810 roku, czyli do sekularyzacji dóbr zakonnych. W międzyczasie założenie było wielokrotnie niszczone przez najazdy wojsk, m.in. husyckich i polskich, pożary oraz przebudowywane. W 1814 roku Oleśnicę Małą otrzymała rodzina Yorck von Wartenburg, która kontynuowała przebudowę majątku. Dziś niczym nie przypomina dawnej komandorii templariuszy, a jakiekolwiek pozostałości tkwią być może pod powierzchnią ziemi. Pozostaje archeologia.

Dla dzisiejszych mieszkańców Oleśnicy Małej chyba mniej ważna wydaje się historia miejsca związana z templariuszami - na pierwszym miejscu na stronach internetowych traktujących o historii miejscowości jest rodzina Yorck von Wartenburg, a właściwie Peter graf Yorck von Wartenburg, jeden z założycieli Kręgu z Krzyżowej, grupy, która doprowadziła do nieudanego zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku. Po zamachu aresztowany i stracony w Berlinie.

Mamy zadanie do spełnienia - popularyzację tej części historii Małej Oleśnicy, która związana była z templariuszami. Do bitwy pod Legnicą była to przecież najważniejsza komandoria na terenie polskich księstw.

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ