13 października 1307 roku - pechowy piątek?

Kontynuacja dyskusji na dawnej platformie interaktywnej "Upadek zakonu templariuszy"
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

13 października 1307 roku - pechowy piątek?

Post autor: maciej »

Abstrahując od "legendarności" zagadnienia - wszystkie tak zwane "wieczne" kalendarze dostępne w internecie (np. http://www.infor.pl/kalkulatory/wieczny_kalendarz.html) jako dzień tygodnia 13 października 1307 roku podają czwartek. Oczywiście domyślamy się, że jest do związane z reformą kalendarza przeprowadzoną pod koniec XVII wieku na polecenie papieża Grzegorza XIII.
Do wpisu sprowokował mnie ignorancki komentarz pod umieszczonym na YouTube filmem z wydarzeń 13 października 2007 roku http://www.youtube.com/watch?v=iN-rL_L87-E, ale nie zacząłem się tym razem zastanawiać nad symboliką liczby 13 w średniowieczu i nie nad pochodzeniem "pechowości" piątku (temat ewentualnie na platformę symbolika średniowieczna) lecz nad 18 marca 2014 roku czyli 700 rocznicy spalenia de Molaya na stosie. Czy to powinno odbyć się 18 marca? czy może jednak 8 dni później, czyli 26 marca - tak jak rocznicę rewolucji październikowej obchodziło się 7 listopada?

Pozdrawiam
Maciej
Wilhelm z Beaujeu
Posty: 11
Rejestracja: 19 sie 2010, 10:30

Re: 13 października 1307 roku - pechowy piątek?

Post autor: Wilhelm z Beaujeu »

W najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego":

Siedemset lat temu. Październik roku Pańskiego 1307. Piątek, trzynastego. O świcie organa ścigania wkraczają do ponad tysiąca komandorii templariuszy w całej Francji. Aresztowani zostają niemal wszyscy członkowie zakonu w kraju. Oskarżono ich o herezję i bałwochwalstwo, wyparcie się wiary, chciwość i homoseksualizm. Jak to się stało, że templariusze najpierw wyrośli na potęgę, by potem spotkała ich zagłada? I jak to możliwe, że zakon sprzed siedmiuset lat do dziś tak pobudza masową wyobraźnię? Piszą o tym Małgorzata i Michał Kuźmińscy w rocznicę początku procesu Ubogich Rycerzy Chrystusa.

...
Pozdrawiam
Maciej
Cytat to fragment z dłuzszej wypowiedzi na starej platformie

Mnie bardzo nurtuje sprawa zwiazana z brakiem oporu braci. Chyba mieli miecze u boku? A mimo wszystko dali się tak łatwo aresztować.
baphomet
Posty: 4
Rejestracja: 22 gru 2010, 22:20

Re: 13 października 1307 roku - pechowy piątek?

Post autor: baphomet »

nie mogli podnieść miecza wobec chrześcijanina?
nie wiedzieli o co chodzi?
albo wiedzieli i grali swoje role do końca?

tego nikt nie wie i pewnie jeszcze długo prawda na jaw nie wyjdzie
ODPOWIEDZ