Templariusze - Malcolm Barber

Kontynuacja dawnego działu "Recenzje książek i filmów"
Regulamin forum
Recenzje dotyczą książek i filmów powiązanych z tematyką Szlaku Templariuszy.
Prezentowane poglądy są własnością ich autorów i właściciele serwisu nie biorą za nie odpowiedzialności.
Niedopuszczalne jest jednak świadome użycie słów wulgarnych lub mających na celu obrazę innych.

Recenzje książek i filmów - to coś innego niż wypowiedź na platformie, forum czy czacie.
Tu potrzebna jest chwila na kilka przemyślanych zdań - podsumowanie wad i zalet.
Dlatego tutaj nie mogą pojawiać się wypowiedzi nie spełniające powyższego warunku, posty typu "nie zgadzam się" albo "też tak myślę".
Ogólnie rzecz ujmując błędne są posty nie będące właśnie recenzjami.
Z przykrością informujemy, że będą one usuwane lub przenoszone na odpowiednią platformę interaktywną.
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Templariusze - Malcolm Barber

Post autor: maciej »

okladka_21.jpg
okladka_21.jpg (10.29 KiB) Przejrzano 14190 razy
Templariusze
Malcolm Barber
Państwowy Instytut Wydawniczy
Warszawa 1999
Templariusze do dzisiaj pozostają jedną z najbardziej tajemniczych organizacji w historii chrześcijaństwa. Niejasne pozostają początki zakonu, a historycy spierają się o przyczyny ich gwałtownego upadku. Spekulacjom sprzyja mała liczba dokumentów z tamtego okresu. W "Templariuszach" Malcolm Barber próbuje nie tylko przedstawić swoje hipotezy dot. historii zakonu, ale też jak najlepiej je uzasadnić.
Publikacja podzielona jest na 9 rozdziałów:

1. Początki.
2. Idea.
3. Zakon na Wschodzie w XII wieku.
4. Od Hittinu do La Forbie.
5. Ostatnie lata w Palestynie i Syrii.
6. Życie codzienne.
7. Sieć konwentów.
8. Upadek zakonu.
9. Od klątwy Jakuba z Molay po "Wahadło Foucaulta".

Autor jest wykładowcą uniwersyteckim i do książki podszedł tak jak do pracy naukowej. Liczba pojawiających się tu dat, nazwisk i nazw geograficznych może zniechęcić badacza-hobbystę. Po postawieniu jakiejkolwiek hipotezy, autor powołuje się na materiał źródłowy, który potwierdzałby "jego" wersję zdarzeń. W tekście przeplatają się więc cytaty ze średniowiecznych dokumentów z przedstawianą przez autora ich interpretacją oraz historią zakonu. Sprawia to, że przekaz jest o wiele bardziej wiarygodny, ale czasem także rozprasza i dekoncentruje, gdyż narracja nie jest spójna.

Malcolm Barber koncentruje się na słabo znanych początkach templariuszy, mniej zaś uwagi poświęca dobrze udokumentowanym procesowi i kasacie zakonu. Dowiadujemy sie więc, że Świątynia powstała oficjalnie między 14 stycznia, a 13 września 1120 roku, poznajemy ich pierwsze darowizny przekazywane przez życzliwą im szlachtę oraz czytamy rozważania dot. wpływu idei mnicha-wojownika na średniowieczną Europę. To właśnie początek jest najciekawszą częścią książki - poznajemy tu fakty zwykle pomijane w innych opracowaniach. Do innych zalet pracy można zaliczyć: obiektywne podejście autora - Barber podaje kilka relacji z pewnych kluczowych zdarzeń, zarówno pochlebnych jak i krytycznych wobec zakonu; szczegółowość; bogatą bibliografię, wiele rysunków i ilustracji.

Książka jest skierowana do osób bardziej zainteresowanych tematyką templariuszy - tych, którzy podstawowe fakty już znają. Oni na pewno nie będą zawiedzeni.

autor recenzji: Maciej Graj
ODPOWIEDZ